Sztuka wrocławskiego teatru Pieśń Kozła otworzy w sobotę 7 maja pierwszą edycję nowego polskiego festiwalu teatralnego – Inne Sytuacje w Bydgoszczy. Festiwal ma ambicje nawiązać do najlepszych tradycji teatru alternatywnego i laboratoryjnego

Spektakl jest jedną z sześciu prezentacji polskich, duńskich i niemieckich zespołów teatralnych, które złożą się na program Innych Sytuacji. O jego kształcie decyduje Andrzej Stróż, aktor, reżyser i twórca odbywających się w latach 1991-2001 w Bydgoszczy Off Prezentacji Teatralnych. Właśnie do tradycji tego festiwalu, który stał się jedną z najwyżej cenionych marek wśród teatru alternatywnego w Polsce, nawiązują Inne Sytuacje organizowane przez Fundację Kultury Yakiza.

Twórcy bydgoskiej imprezy chcą sięgać do dziedzictwa teatru laboratoryjnego, żywego, unikającego zbędnej dekoracji: „Chcemy, by ten festiwal akcentował przede wszystkim obecność człowieka – aktora na scenie. Uważamy, że podstawą teatru nie jest obecność na scenie scenografii, zapożyczeń środków multimedialnych, źle pojętej widowiskowości, epatowanie nowinkami technicznymi, ale aktor – człowiek” - mówi Andrzej Stróż.
Taki jest też Teatr Pieśń Kozła postrzegany w świecie jako jeden z najbardziej twórczych spadkobierców innego wielkiego wrocławianina – Jerzego Grotowskiego. Działania Teatru uznawane są za unikalny projekt społeczny ze względu na stosowaną przez zespół „technikę koordynacji”, w której łączy się harmonijne współdziałanie aktorów zespołu oraz wymienne stosowanie i łączenie w całość elementów takich jak głos, pieśń, ruch, rytm, taniec, słowo, tekst.
Centrum festiwalowym Innych Sytuacji będzie bydgoski Teatr Polski. Głównym organizatorem festiwalu jest znana z wieloletniej animacji bydgoskiego środowiska kulturalnego i teatralnego Fundacja Kultury Yakiza.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz