Idea

To co się rodzi, to nie żaden inny teatr, to tylko inne sytuacje zaczynają nazywać się teatrem. Eugenio Barba, Odin Teatret
7 - 10 maja 2011 :: Bydgoszcz, Polska :: organizacja - Fundacja Yakiza

piątek, 6 maja 2011

„Macbeth” otwiera nowy polski festiwal teatralny w Bydgoszczy


Sztuka wrocławskiego teatru Pieśń Kozła otworzy w sobotę 7 maja pierwszą edycję nowego polskiego festiwalu teatralnego – Inne Sytuacje w Bydgoszczy. Festiwal ma ambicje nawiązać do najlepszych tradycji teatru alternatywnego i laboratoryjnego

Otwierający festiwal „Macbeth” Teatru Pieśń Kozła to sztuka spotykająca się z niekłamanym entuzjazmem widzów i krytyków. ”’Macbeth’ to wydarzenie sezonu. Jakby przyjechał prosto ze Stratfordu. Tak pięknie jest mówiony w języku czasów Szekspira, w rytmie niosącym tajemnicę ludzkiego istnienia” – pisała recenzentka Gazety Wyborczej zaraz po premierze. Sztuka jest owocem współpracy wrocławskiego zespołu z Royal Shakespeare Company. Ten eksperyment Teatru Pieśń Kozła stanowi próbę odkrycia muzyczności w poezji Szekspira i odnalezienia korzeni tragedii. “[…] oto tragedia Szekspira rozwija się przed nami niczym tkanina z Bayeux oglądana oczami Kurosawy i nucona przez korsykańskich górali” – entuzjazmował się krytyk Dziennika Gazety Prawnej.

Spektakl jest jedną z sześciu prezentacji polskich, duńskich i niemieckich zespołów teatralnych, które złożą się na program Innych Sytuacji. O jego kształcie decyduje Andrzej Stróż, aktor, reżyser i twórca odbywających się w latach 1991-2001 w Bydgoszczy Off Prezentacji Teatralnych. Właśnie do tradycji tego festiwalu, który stał się jedną z najwyżej cenionych marek wśród teatru alternatywnego w Polsce, nawiązują Inne Sytuacje organizowane przez Fundację Kultury Yakiza.

Nazwa nowego festiwalu nie jest przypadkowa, pochodzi z wypowiedzi jednego z najważniejszych kreatorów współczesnego teatru Eugenio Barby, założyciela Odin Teatret i ucznia Jerzego Grotowskiego: „Ujęcie tradycyjnych treści teatru zajmują nie nowe treści, lecz nowe relacje… To co się rodzi, to nie żaden inny teatr, to tylko inne sytuacje zaczynają nazywać się teatrem”.

Twórcy bydgoskiej imprezy chcą sięgać do dziedzictwa teatru laboratoryjnego, żywego, unikającego zbędnej dekoracji: „Chcemy, by ten festiwal akcentował przede wszystkim obecność człowieka – aktora na scenie. Uważamy, że podstawą teatru nie jest obecność na scenie scenografii, zapożyczeń środków multimedialnych, źle pojętej widowiskowości, epatowanie nowinkami technicznymi, ale aktor – człowiek” - mówi Andrzej Stróż.

Taki jest też Teatr Pieśń Kozła postrzegany w świecie jako jeden z najbardziej twórczych spadkobierców innego wielkiego wrocławianina – Jerzego Grotowskiego. Działania Teatru uznawane są za unikalny projekt społeczny ze względu na stosowaną przez zespół „technikę koordynacji”, w której łączy się harmonijne współdziałanie aktorów zespołu oraz wymienne stosowanie i łączenie w całość elementów takich jak głos, pieśń, ruch, rytm, taniec, słowo, tekst.

Centrum festiwalowym Innych Sytuacji będzie bydgoski Teatr Polski. Głównym organizatorem festiwalu jest znana z wieloletniej animacji bydgoskiego środowiska kulturalnego i teatralnego Fundacja Kultury Yakiza.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz